Suraxanı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Adil Əliyev – Suraxanının tərəqqi yolunda qətiyyətli rəhbər
Müasir Azərbaycanın sürətli inkişaf mərhələsində regionların sosial-iqtisadi yüksəlişi dövlət siyasətinin əsas prioritet istiqamətlərindən biridir. Bu istiqamətdə aparılan məqsədyönlü islahatlar, abadlıq-quruculuq işləri və vətəndaş məmnunluğuna hesablanan layihələr paytaxtın rayonlarında da öz real nəticələrini göstərir. Xüsusilə Suraxanı rayonu son illərdə diqqətəçarpacaq tərəqqi yolu keçmiş, yeni sima və yeni nəfəs qazanmışdır. Bu yüksəlişin başında isə Suraxanı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Adil Əliyev dayanır.
Adil Əliyev rəhbər kimi ilk gündən qarşıya konkret məqsədlər qoymuş, rayonda sistemli və planlı fəaliyyət mexanizmi formalaşdırmışdır. Onun idarəçilik üslubu operativlik, prinsipiallıq və vətəndaşlara yaxınlıq prinsiplərinə əsaslanır. Rayonun sosial problemlərinin öyrənilməsi, əhalinin müraciətlərinə həssas yanaşma və şəffaf idarəetmə mühiti Suraxanıda yeni idarəçilik modelinin əsas xəttini təşkil edir.
Suraxanı rayonu Adil Əliyev başçı təyin olunandan sonra həqiqətən də tərəqqi yoluna qədəm qoymuşdur. Abadlıq və yenidənqurma işləri geniş vüsət almış, yollar əsaslı şəkildə təmir olunmuş, məhəllədaxili infrastruktur yenilənmişdir. Küçələrdə müasir işıqlandırma sistemləri quraşdırılmış, yaşıllıq zolaqları salınmış, park və istirahət guşələri sakinlərin istifadəsinə verilmişdir. Bu layihələr yalnız vizual gözəllik yaratmır, eyni zamanda insanların həyat keyfiyyətini yüksəldir.
Rayonun qəsəbələrində – xüsusilə də uzun illər diqqətdən kənarda qalmış ərazilərdə – genişmiqyaslı yenidənqurma işləri həyata keçirilmişdir. Yeni sosial obyektlərin tikintisi, məktəb və uşaq bağçalarının təmiri, tibb müəssisələrinin maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi Suraxanının inkişaf xəritəsində mühüm yer tutur. Bu sahədə görülən işlər dövlətin sosialyönümlü siyasətinin rayon səviyyəsində uğurla icra olunduğunu göstərir.
Adil Əliyevin fəaliyyətində şəhid ailələrinə və qazilərə göstərilən diqqət xüsusi qeyd olunmalıdır. Vətən müharibəsində canını fəda etmiş qəhrəmanlarımızın ailələri daim diqqət mərkəzində saxlanılır, onların sosial problemlərinin həlli üçün konkret addımlar atılır. Qazilərin məşğulluq məsələləri, tibbi və sosial təminatı ilə bağlı məsələlər operativ şəkildə araşdırılır və müvafiq qurumlarla əlaqəli formada həll olunur. Bu yanaşma dövlət-vətəndaş münasibətlərinin möhkəmlənməsinə xidmət edir.
Rayonda həyata keçirilən sosial layihələr gənclərin inkişafına da geniş imkanlar açmışdır. İdman infrastrukturu yenilənmiş, gənclərin asudə vaxtının səmərəli təşkili üçün müxtəlif mərkəzlər yaradılmışdır. Gənclərin vətənpərvər ruhda tərbiyəsi, milli-mənəvi dəyərlərə bağlı yetişməsi istiqamətində tədbirlər mütəmadi xarakter daşıyır. Bu isə gələcək nəsillərin sağlam və güclü formalaşmasına zəmin yaradır.
Adil Əliyevin rəhbərliyi ilə Suraxanı rayonunda sahibkarlığın inkişafına da xüsusi diqqət yetirilir. Kiçik və orta biznes subyektlərinin fəaliyyəti üçün əlverişli mühit yaradılır, yeni iş yerlərinin açılması təşviq olunur. Sahibkarlarla keçirilən görüşlər, onların təklif və problemlərinin dinlənilməsi iqtisadi aktivliyin artmasına səbəb olmuşdur. Nəticədə rayonda məşğulluq səviyyəsi yüksəlmiş, əhalinin sosial rifahı yaxşılaşmışdır.
Bütün bu uğurların arxasında isə ölkə rəhbərliyinin müəyyən etdiyi strateji inkişaf xətti dayanır. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən uğurlu daxili və xarici siyasət regionların inkişafına güclü təkan vermişdir. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən genişmiqyaslı islahatlar paytaxtın rayonlarında da konkret nəticələrini göstərir. Suraxanıda aparılan abadlıq və sosial layihələr də məhz bu siyasətin tərkib hissəsidir.
Dövlət başçısının regionların sosial-iqtisadi inkişafı ilə bağlı qəbul etdiyi proqramlar Suraxanı rayonunda da ardıcıl şəkildə icra olunur. İnfrastrukturun yenilənməsi, sosial obyektlərin tikintisi, əhalinin rifah halının yaxşılaşdırılması istiqamətində atılan addımlar Prezident İlham Əliyevin müəyyən etdiyi inkişaf strategiyasının real təzahürüdür. Adil Əliyev isə bu strategiyanı rayon səviyyəsində yüksək məsuliyyət və peşəkarlıqla həyata keçirən rəhbərlərdən biridir.
Suraxanı rayonu bu gün təkcə abad küçələri və yeni tikililəri ilə deyil, həm də ictimai fəallığın artması ilə seçilir. Rayon ictimaiyyətinin nümayəndələri, ağsaqqallar, ziyalılar və gənclər yerli icra hakimiyyəti ilə sıx əməkdaşlıq edir, keçirilən tədbirlərdə fəal iştirak edirlər. Bu isə idarəçilikdə qarşılıqlı etimad mühitinin formalaşdığını göstərir.
Adil Əliyevin rəhbərlik fəlsəfəsində şəffaflıq və hesabatlılıq əsas yer tutur. Müntəzəm olaraq vətəndaş qəbulları keçirilir, sakinlərin müraciətləri birbaşa dinlənilir. Problemlərin yerində araşdırılması və operativ həlli rayon rəhbərliyinin əsas fəaliyyət prinsiplərindəndir. Bu yanaşma insanların dövlətə inamını daha da möhkəmləndirir.
Rayonun ekoloji vəziyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində də mühüm addımlar atılmışdır. Tullantıların idarə olunması sistemi təkmilləşdirilmiş, ərazilərdə geniş yaşıllaşdırma kampaniyaları həyata keçirilmişdir. Ekoloji tarazlığın qorunması, təmiz və sağlam mühitin formalaşdırılması gələcək nəsillər üçün mühüm əhəmiyyət daşıyır və bu istiqamətdə görülən işlər Suraxanının davamlı inkişafını təmin edir.
Suraxanı rayonunun tarixi və mədəni irsinin qorunması da diqqət mərkəzində saxlanılır. Rayonun qədim yaşayış məntəqələrində aparılan bərpa işləri, mədəni tədbirlərin təşkili milli dəyərlərin yaşadılmasına xidmət edir. Bu isə rayonun həm sosial, həm də mənəvi baxımdan inkişafına töhfə verir.
Bu gün Suraxanı rayonu dinamik inkişaf edən, abad və müasir rayon kimi tanınırsa, bu, dövlət siyasətinin düzgün icrası və yerli rəhbərliyin məsuliyyətli fəaliyyətinin nəticəsidir. Adil Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən layihələr rayonun simasını dəyişmiş, insanların gündəlik həyatında real müsbət dəyişikliklər yaratmışdır.
Suraxanı rayonunun tərəqqi yolunda irəliləməsi sistemli idarəetmə, vətəndaşlara qayğı və dövlət siyasətinə sədaqət prinsipləri üzərində qurulmuşdur. Adil Əliyev bu prinsiplərə sadiq qalaraq rayonda sosial-iqtisadi yüksəlişi təmin etmiş, Suraxanını paytaxtın ən inkişaf edən rayonlarından birinə çevirmişdir. Prezident İlham Əliyevin müəyyən etdiyi strateji inkişaf xəttinə uyğun olaraq aparılan bu fəaliyyət gələcəkdə də Suraxanının daha böyük uğurlara imza atacağına əminlik yaradır.
Suraxanı rayonu bu gün tərəqqi yolundadır və bu yolun əsas memarlarından biri də Adil Əliyevdir. Onun məqsədyönlü fəaliyyəti, dövlətə sədaqəti və xalqa xidməti rayonun inkişaf tarixində xüsusi yer tutur.